Problémy s terčovci – Daniel Janák

Chtěl bych tímto článkem poděkovat lidem, kteří mi pomohli v léčbě Terčovců a zároveň se podělit o své zkušenosti s průběhem nemoci terčovce.  Akvaristice se věnuji asi 6 let, terčovcům 3 roky.
Jednoho dne jsem na jednom terčovci 1,5 roku starém, objevil bílé tečky nebo spíš kuličky velikosti špendlíkové hlavičky. Rybu jsem dal preventivně do karanténní nádrže a teplotu zvedl na 32 °C a začal denně měnit vodu. Nemoc se však stále zhoršovala. Ryba nežrala, oči měla čiré, ploutve neroztřepené , dýchala normálně, výkaly normální. Prostě žádné další příznaky. Neustále jsem hledal na internetu a zjišťoval o jakou nemoc jde. Myslel jsem si že, to je krupička. Tak jsem se rozhodl pro léky od Sery a použil Sera Baktopur Direkt. Lék viditelně nezabral, spíš to bylo horší. Následně jsem ,denně měnil vodu a použil jiný lék – Costapur od Sery. Bohužel ani tento nezabral, žádná změna. Psal jsem do fy Sera a žádal o radu, neobtěžovali se mi ani odpovědět. Psal jsem na všechny strany lidem co s terčovci pracují a prosil je o jakoukoliv radu. Skoro nikdo neodpověděl, dle fotek co jsem rozesílal se s tím nikdo nesetkal. Stav terče se zhoršoval. Bylo mi jasné, že bez bakteriálního vyšetření můžu jen věštit z křišťálové koule o jakou nemoc jde a jak ji léčit. Už jsem nevěděl na koho se obrátit. Byl mi doporučen Bohuslav Filip – z fy Dajana PET. Ihned jsem mu poslal fotky hodnoty vody stav ryby atd. Obratem mi napsal dlouhý email. Několikrát jsem mu volal a řešil stav a nemoc ryby. Poradil mi léčbu: zvednout teplotu na 34 °C použít Entizol, FMC, sůl a denní výměnu vody.
Hned druhý den léčba opravdu zabrala! Super. Tečky se začaly ztrácet. Léčbu jsem dodržel dle rady p. B. Filipa 12dní. Bylo to lepší a lepší dokonce terčovec začal přijímat potravu, sice málo, ale po 1,5 měsíci hladu alespoň něco. Po 12 denní léčbě jsem měnil denně vodu udržoval akvárium co nejčistší, přidával vitamíny a dělal vše proto, aby se po tak náročné léčbě rychle zotavil. Ovšem po pěti dnech se tečky/kuličky začaly ve velkém vracet!!! Začal jsem znovu léčbu dle p. B. Filipa. Tentokrát se to jen zhoršovalo, oči se zakalovaly do bíla a stav se horšil. Opět jsem psal, řešil na fórech volal kde se dalo a prosil o radu. Bylo mi doporučeno použít EsHa 2000+ a EsHa Exit, ale neúspěšně.
I když už cena léčiv atd. přesáhla hodnotu ryby. Byl jsem rozhodnut to dotáhnout do konce s tím, že bud ryba umře nebo ji zachráním a budu o zkušenost chytřejší. Je zajímavé, že na ostatních rybách ve společném akváriu se žádná nemoc neobjevila. Jen to postihlo tu největší a nejsilnější rybu, kterou jsem choval.
Byl jsem bezradný, nikdo nebyl schopný odpovědět. Nejjednodušší bylo rybu utratit poslat na vyšetření aby určili druh nemoci. Už jsem to měl domluvené , ale přece jenom jsem ji nechtěl utratit a vzdát to.
Psal jsem do Polska, na Slovenko, dokonce Francie ale k ničemu to nevedlo.
Dokonce jsem terče vytahoval a ručně jsem z něj bílé kuličky odstraňoval. Místa potíral FMC. Je až neuvěřitelné co terčovec vydrží, jak se nechal denně ošetřovat a vůbec se nebránil a spolupracoval.

Napsal jsem taky na stránky www.discus.cz a byl jsem odkázán na pana Josefa Pejšu. Po několika emailech s popisem průběhu nemoci a několika aktuálních fotkách se nám podařilo vymyslet strategii na léčbu terče.
Léčebná kůra – 1 balení Beta karotenu v želatinových kapslích, ty kapsle vymačkat do směsi jemně mletého hovězího předního, smíchaného 1:1 se špenátovým protlakem. Asi tak celkové množství směsi 0,5 kg, dát zmrznout do tenké placky, která půjde lámat a krmte 2x denně pouze tímto krmivem. Teplotu držet na 30 °C, filtrovat přes obyčejný bílý molitan, dostatečně vzduchovat, odkalovat zbytky a měnit 2/3 vody denně. Nedávat sůl ani žádné léčivo!
První týden se nic moc nedělo. Terčovec sice přijímal potravu, ale málo. Po další konzultaci s p. Pejšou jsem do akvária začal přidávat jiné, zdravé, ale menší terčovce, abych ho donutil více žrát. To se povedlo. Terčovec se začal vystavovat u předního skla akvária, začal být víc a víc aktivní a víc žral. Po 14 dnech to už vypadalo o něco lépe. Postupně jsem měnil méně vody, přidával vitamíny a rašelinový výluh. Dnes už je to měsíc od léčebné kůry pana Pejši a terčovec se zcela zotavil. Dokonce se pravidelně vytírá. Je dnes největší a nejkrásnější rybou mého akvária. Přikládám foto před o po léčbě.

Za celou dobu, hlavně v průběhu řešení nemoci, jsem hodně pochopil, hodně se naučil a také získal nový lepší pohled a přístup k chovu terčovců. Terčovci jsou úžasní a stojí za to je mít doma.
Tímto bych chtěl opravdu moc poděkovat všem lidem, kteří se ke mně neobrátili zády a díky svým zkušenostem mi dovedli poradit a pomoci.

Fotogalerie:

Žádné komentáře

Comments Closed