Taiwan International Aquarium Expo 2011 – Kersten Opitz

00

Výstava

Taipei - plakát výstavy

Taipei – plakát výstavy

Celá akce se konala od 30. září do 3. října 2011 ke 100 výročí založení Čínská Republiky, byla financovaná taiwanskou vládou a konalo se na ploše 7500 m2 ve veletržním areálu Taipei World Trade Center přímo pod věží Taipei 101, která má 101 nadzemních podlaží do výšky 508 metrů a byla jeden čas nejvyšší budovou světa.


Celou akci zahajoval prezident Čínské republiky Ma Ying-jeou, který také předal pohár i celkovému vítězi šampionátu terčovců panu Yi Suei-Yang z Taiwanu.

Předávání hlavní ceny prezidentem Taiwanu

Předávání hlavní ceny prezidentem Taiwanu

Zajímavá byla expozice společnosti Ji Lin Trading Company, která vyvinula genovou manipulací tzv. „svítící ryby“. Původním využitím těchto organizmů bylo zjišťování některých chemických látek ve vodě, ale v současné době se společnost svým výzkumem zaměřuje na komerční využití v rámci akvaristiky.
Kromě známých dánií nyní mají i svítící skaláry, kančíky a další druhy.
Vstup na výstavu byl volný a protože bylo v Taipei nevlídné deštivé počasí, chvílemi se nebylo pro množství návštěvníků kam hnout. Kromě soutěží terčovců, pavích oček a krevet byla i velká soutěžní výstava tzv. přírodních akvárií. Své expozice měly také různé země a prezentovaly se tam různé akvaristické společnosti se svými výrobky a rybami chovanými na export.
Tak jako v předchozím roce v Kuala Lumpuru, jsem zde viděl několik věcí, které by evropské ochránce zvířat rozpálilo do běla a kvůli kterým by na pořadatele poštvali úřady a požadovali uzavření akce a hlavy pořadatelů. I zde byli vidět tzv. papouščí cichlidy obarvené v různých „bombónových” barvách či přešlechtěné zlaté ryby, které už ani kvůli svým tvarům nemohli pořádně plavat. Z mého pohledu byla vrcholem nabídka ryb různých druhů v malých skleničkách ke kterým se nabízeli různé přípravky, které mají udržet kvalitu vody v takovém stavu že ryby v těchto miniaturních prostorech mohou žít dlouhou dobu.

pic-php-3

pic-php-4

pic-php-5

pic-php-6

 

Přednáška
V rámci celé akce se konala i výroční schůze sdružení Asia Pacific Ornamental Fish Industry, které sdružuje zástupce chovatelů, exportérů, vladních úřadů a různých sdružení, které se zabývají chovem, odchovem, exportem a obchodem s okrasnými rybami z oblasti Asie a Pacifiku.
Měl jsem tu čest být pozván na toto shromáždění a mít přednášku o akvaristice ČR a v Evropě jako zástupce české akvaristiky.
Moje přednáška vznikla ve spolupráci s přáteli z českých i evropských akvaristických spolků a mezinárodní organizace EATA (European Aquarium Terrarium Association ). Přestože vedení české „zastřešující“ organizace AKVA CZ poslalo poměrně nekulturní dopis s odmítavým stanoviskem k mému návrhu spolupráce, řada jejich členů, nezávisle na vedení, své náměty na obsah přednášky poslala.

pic-php-7

pic-php-8

pic-php-9

Šampionát

Přestože celá akce byla finančně zajištěna z podpory vlády, byly zde patrny (i u nás dobře známé) organizační problémy způsobené nedostatkem lidí. Jak nám bylo sděleno, Taiwanský klub chovatelů terčovců se potýká s nedostatkem aktivních členů a celý šampionát byl připraven posledními třemi aktivními členy za pomoci jejich dospívajících dětí, jejich spolužáků a přátel. V rámci diskuzí se pak ukázalo že podobný problém mají i ostatní akvaristické organizace po celé Asii a nejen tam. Je celosvětovým trendem snižující se zájem o organizovanou činnost a aktivní zapojení v ní. Spíše je vidět opačný trend, nezájem o činnost ale zvýšený zájem o získání informací, chovného materiálu a to nejlépe bez práce, či zadarmo.

Samotný šampionát byl i přes problém s nedostatkem lidských zdrojů připraven velmi dobře a některé organizační nedostatky a zbytečné prostoje bylo možné tolerovat. Jediným nepříjemným problémem zpožděného hodnocení ryb v době kdy již bylo výstaviště večer opuštěno, byla vypnutá klimatizace prostor, následkem čehož v nich neustále stoupala teplota.
Hodnocení probíhalo obdobným systémem jako při jiných akcích.
Vítězem se stal Ring Leopard pana Yi Suei-Yang, který vlastní Taiwan Discus Farm, a který si již odvezl v minulosti nejednu cenu ze šampionátů v Duisburgu a mimo jiné i tam získal absolutního vítěze, jak dokazovala výstavka jeho pohárů u jeho stánku.

pic-php-10

Kvalita vystavených ryb byla velmi dobrá, některé byly špičkové, ale neobjevila se zde žádná nová varianta, před kterou by mi spadla čelist úžasem.

Kategorie
A – celoplošně modrý
B – celoplošně červený/hnědý
C – červeně tečkovaný Snakeskin
D – červeně tečkovaný
E – červeně pruhovaný tyrkys
F – pruhovaný tyrkys
G – pidgeon blood
H – celoplošně vybarvený albino
I – albino s kresbou
J – open class – celoplošně vybarvený
K – open class – s kresbou

Hodnotilelé
Fu Pin Khooi – Malajsie
Lawrence Chong – Singapur
Kuo-Yuan Kuan – Taiwan
Kersten Opitz – ČR
Sebastiano Solano – Itálie
Bernd Degen – Německo

pic-php-11

pic-php-12

pic-php-13

Přestože cesta tam i zpět je zdlouhavá a únavná byl to velmi příjemný výlet za poznáním. Na Těchto akcích významně hodnotím i možnost působením v porotách či na přednáškách reprezentovat organizovanou českou akvaristiku.

Fotogalerie:

« z 4 »

Žádné komentáře

Comments Closed