AquaFair 2010 2. část – Kuala Lumpur a návštěva veřejného akvária – Kersten Opitz

Kuala Lumpur
(převzato z Wikipedie)

Kuala Lumpur (překládáno jako: „blátivý soutok,“ „blátivá zátoka,“ a „blátivé město“, nicméně běžně označováno jednoduše KL je největším a zároveň hlavním městem Malajsie. Město leží na rozloze 244 km2, odhadovaný počet jeho obyvatel je 1,6 miliónu. Městská aglomerace Kuala Lumpur, také nazývána údolí Klang, je ovšem obydlena 7,2 milióny obyvatel. Je to nejrychleji rostoucí region v zemi, jak z ekonomického pohledu, tak co do populace.


Kuala Lumpur je sídlem malajského parlamentu. Bývalo také sídlem legislativních i exekutivních vládních institucí, z nichž většina v roce 1999 přesídlila do Putrajaya. Oficiální sídlo malajského krále Istana Negara leží také v Kuala Lumpur. Podle Globalization and World Cities Study Group and Network (GaWC) je Kuala Lumpur jediným globálním velkoměstem Malajsie.
Město Kuala Lumpur leží uvnitř federálního území Kuala Lumpur, který je jedním ze tří malajských federálních území. Zbývající dvě jsou Putrajaya (administrativní centrum) a Labuan (finanční centrum).
Od začátku devadesátých let město hostilo mnoho významných mezinárodních sportovních, politických nebo kulturních událostí, například v roce 1998 hry Commonwealthu nebo závody F1. Ve městě také stojí nejvyšší dvojitá budova světa, Petronas Twin Towers, který byl se svými 452 metry v letech 1998 až 2004 nejvyšší stavbou světa, dokud ji nepřekonala Taipei 101 (509 m).
Bohužel jsem neměl moc času si KL pečlivěji prohlédnout. KL je velmi moderní město a jeho obyvatelé se učí mluvit anglicky již od dětství, takže nikde nebyl problém se domluvit. Dalo by se říci, že na každém rohu v centru města je luxusní nákupní středisko. Zde již koncem listopadu byla vánoční výzdoba a odevšad zněly vánoční písně, což při teplotě nad 30 stupňů a v oblasti, kde jsou křesťané zanedbatelnou menšinou, vypadá poněkud kuriózně. Ale komerce pronikne kamkoli.

« z 28 »

Akvárium

http://www.aquariaklcc.com/klaquaria/index.asp
Jeden volný den jsem využil k návštěvě veřejného akvária, které je umístěno v podzemí KLCC. Vstupné bylo 45 RIM (280 Kč). Akvárium je hojně navštěvovanou atrakcí, takže bylo i ve všední den plné návštěvníků jak dospělých, tak i žáků na školních exkurzích. Bohužel nebylo možno fotit bleskem, na což dohlížel na každém kroku někdo z personálu. Proto nemohu nabídnout fotografie ve špičkové kvalitě, nicméně věřte, že množství chovaných živočichů, jejich velikost, vitalita, kvalita udržovaných nádrží, zázemí, atd., byly úžasné.
Několik technických a obrazových informací o akváriu.
Plocha 6 000 m2
Otevřené od srpna 2005
3,5 metrů vysoký tubus představující malajský prales
Velké mořské akvárium s 90 metrovým skleněným tunelem
Výstava drobných hadů a ještěrek
Živá expozice vývojových fází žab
Nádrž s elektrickým úhořem
Velká nádrž s červenobřichými piraněmi – Serrasalmus nattereri hned u vstupu do expozice
Nádrž se čtyřmi cca 2,5 dlouhými arapaimami gigas
U vstupu je tzv. „dotyková“ část kde si návštěvníci mohou sáhnout do nádrží na hvězdice, kraby a jiná mořská zvířata.

« z 32 »

Žádné komentáře

Comments Closed