Duisburg 2008

Každým druhým rokem se v německém Duisburgu koná šampionát, který se stává pro milovníky akvaristiky, a zejména terčovců, na několik dní Mekkou.
Proto jsem se po dohodě s mým kamarádem a velkým nadšencem pro terčovce Honzou Vaňkem rozhodl, že si toto nemůžeme nechat ujít a naplánovali jsme si proto výlet. On už šampionát jednou absolvoval a tudíž byl připraven a obeznámen s nabídkou ryb, expozicí, a vším, co nadšenému chovateli může šampionát nabídnout .
Vyrazili jsme ze středy na čtvrtek v noci. Pro ty, kteří cestu již absolvovali, nemusím podotýkat to, že cesta je víceméně únavná a dlouhá. Cesta z Prahy trvá autem šest až sedm hodin.
Nový úsek německé dálnice hned za českou hranicí vám cestu zkrátí a pak už následuje zase jen dálnice …..Na místo určení jsme dorazili cca po sedmi hodinách jízdy v pořádku a v očekávání, co pro nás tento ročník šampionátu přichystal!
Parkoviště pro návštěvníky byla už po ránu zaplněná a organizátoři nás nasměrovali k volným místům.

Denní vstupné na výstavu bylo 10 ,-Euro
Hala velikosti velkého hypermarketu byla plná nádrží, doplňků a všeho možného, na co jen si akvarista může pomyslet!
Co se týká terčovců, byly letošním hitem varianty leopard Snake Skin, Albino Leopard, Albino Platinum, Oriental Dream, Face spotted Leopard a těmto podobné varianty. Ceny u těchto variant se často odrážely na 149,- Euro a končily někdy i na hranici 700,- Euro za kus.
Podotýkám, že tyto ceny se týkaly pouze sezónních hitů.
Většinou se jednalo o asijské prodejce, kteří mají dceřinné pobočky v Německu či Holandsku.
Abych vás neodradil hned z počátku, musím podotknout, že se daly zakoupit i ryby mladé, ze kterých byl slušný výběr a ceny byly přijatelné. Ale nechci předbíhat.
Výstavní část Vás mohla snadno nadchnout a také překvapit vystavovanými „exponáty“
Je samozřejmostí, že pro ryby jsou procházející davy fotografů, přihlížejících návštěvníků, transporty, změny hodnot vody, značným stresem a zátěží. Některé jsou stažené v rohu a jiné naopak exhibující u předních skel nádrží, jako by jim ta pozornost byla příjemná. Je to individuální. Nás nejvíce zaujal červený terčovec(viz foto), který budil značnou pozornost většiny návštěvníků.
Vyhodnocení vítězů šampionátu je k nahlédnutí zde na stánkách www.discus.cz –http://www.discusnews.com/duisburg08

Do Duisburgu jsem jel mimo jiné s cílem zakoupit si ke svému divokému Hecklovi jednu či dvě samice. Nabídka divokých ryb nebyla taková, jak jsem si představoval, ale nakonec jsem si přece jen vybral a dva divoké Heckly jsem si přivezl. Největší výběr a přijatelné ceny jsem našel v prodejní expozici Andrease Krause, od kterého jsem si již před rokem přivezl několik opravdu pěkných „odchytů“.
Ceny byly pro našince taktéž přijatelné a pan Kraus sympatizující s českými akvaristy přidal jako malý bonus k samici Heckla(doufám) několik malých odchytů panceřníčků Corydoras Sterbai (www.vivarium.cz), kteří jsou k terčovcům vhodní.
Trendy,hity,to nej…..

V současné době jsou modním hitem Nano akvária. Několik expozic patřilo právě těmto nádržkám, které jsou prodávány se všemi náležitostmi, včetně světla, štěrku, sady hnojiv, CO2 systemu, o objemech v řádech desítky litrů. Excelovala firma Dennerle i se svou širokou nabídkou rostlin a hnojiv(částečně dostupné Hornbach,www.Dennerle.eu/de/) doplněné různobarevnými krevetkami, které se během posledních měsíců staly taktéž velkým hitem…
Širokospektrá hnojiva firmy Dennerle jsou v kombinaci s pravidelnou výměnou vody a kvalitním osvětlením opravdovým zázrakem. Speciální roztok k terčovcům od firmy Dennerle se jmenuje A1-Daily discus…
NEJKRÁSNĚJŠÍ TERČOVI
Co nám ovšem vyrazilo dech byla prodejní expozice p.Piwowarski. Jeho red turquise jsou určitě snem každého akvaristy. Velikostí, vybarvením, kondicí byli jeho terčovci z našeho pohledu opravdovou špičkou letošního šampionátu. Bohužel pro nás byly ceny za jeho ryby astronomické (700-1250 euro). Navázali jsme s ním však kontakt a tento rok se k němu chystáme do jeho „breedingroomu“ na sever Německa.

PRODEJCI, NABÍDKY ZBOŽÍ
Dalším velkým překvapením pro mne byly prodejní expozice. Asijští prodejci nasazují celosvětově nízké ceny. Granulová širokospektrá krmiva s upravenými granulemi (balení 1000g) od velikosti SX do velikosti XXL v CENĚ 5,- euro, síťky 1 – 4,- euro, digitální teploměry na vnitřní strany akvárií, 400 litrové nádrže s panoramatickým sklem v různých variantách(100 euro,-), pěnové filtry, příslušenství, prostě vše, co akvarista k životu potřebuje, se dalo velice výhodně nakoupit právě u asijských společností….(www.discusfoot.com stránky se upravují)

AKVARIJNÍ KOMPLETY
Mezi expozicemi byla samozřejmě firma prezentující nádrže nejvyšší kvality BACK to NATURE .
Patří mezi designově a také technicky nejkvalitnější a důmyslně řešené nádrže, které nelze přehlédnout…

Pro pěstitele rostlin byl horkou novinkou Anubias gold, výrazný svými světle zelenými lístky. V nabídce byl taktéž od firmy Dennerle, které kvalitou rostlin mohl jen málokdo konkurovat.
Taktéž zástupci maďarských pěstitelů měli co nabídnout a rostlinám zakoupených na jejich stánku se dobře daří a prosperují.
Zástupce Velké Británie pan Evenden, vítěz anglického šampionátu, zaujal svými zajímavými variantami red turquoise a snake skin natolik, že kamarád Honza neodolal a zakoupil si u něj několik opravdu krásných ryb. Jeho ceny, na rozdíl od některých prodejců, nebyly pro našince až tak přemrštěné.. Musím podotknout, že přestože jsme byli na šampionátu cca hodinu po otevření, byla již tou dobou spousta ryb prodána či bookována návštěvníky z celého světa. Nakonec jsme potkali i několik česky mluvících nadšenců, kteří byli na „lovu nových genů“. Společně jsme probrali poznatky a vrhli se zpět do horečky kolem terčovců….

Musím podotknout, že šampionát je velkým zážitkem a splněným snem.
I přestože jsme podcenili zpáteční cestu a její značnou část jsme díky národnímu svátku v Německu prostáli v kolonách, stálo to za to…..
Těším se na další šampionát v roce 2010
Mnoho úspěchů s chovem terčovců přeje
Jaroslav HercogFoto: Jan Vaněk, Jaroslav Hercog

Fotogalerie:
« z 3 »

Žádné komentáře

Comments Closed