Kitti Discus farm Bangkok – Jarda Hercog

V lednu 2008 jsem se s přáteli vypravil do země zaslíbené, do Thajska!
Samozřejmě, co by zaníceného akvaristu mě v každém městě zajímali především zoo shopy a z představy, že narazím na světově známého chovatele terčovců, jsem nemohl usnout.
Cestovali jsme po celém Thajsku. Sever vzhledem ke svým klimatickým podmínkám není vhodný pro chov terčovců, jak jsem se dozvěděl v bývalém hlavním městě Chang Mai. Tam jsem byl odkázán na BangKog a jih země. Prý je tam teplota , která rybám vyhovuje a v období deštů neklesne tak, že by to ohrozilo chovy ryb. Na energiích se šetří i v Thajsku:)
Vzhledem k tomu, že jsem měl na hlavní město pouze čtyři poslední dny, zasedl jsem do internetové kavárny a začal v pátrání, jakou farmu terčovců bych mohl navštívit. Nabídka byla pestrá.
Bohužel jsem narazil na komunikační problém, jelikož žádný z taxikářů či tuk-tukářů neuměl číst anglicky až na jednu výjimku. Řidič znal adresu Kitti discus farm. Pan Kitti, pokud se nemýlím, měl být mezi prvnímy, kteří odchovali Pigeony a proto jsem byl nadšený. Cesta, přes smogem šedivý Bangkog trvala z centra cca dvacet minut.
Vešel jsem do slepé ulice na jejímž konci se rýsoval objekt s brankou .Nad brankou byla cedule s nápisem Kitti discus farm. Nikdo nereagoval na zvonek ani klepání a proto jsme vešli. Z interiéru by měl pravděpodobně šok každý akvarista, ale takový už je život v určitých místech Thajska. Byl jsem trochu zklamaný, ale musím říci, že i mezi pro moje oko zuboženými rybami se dali najít exempláře, které lahodili oku. Vzhledem k mému nadšení, pro červené oko u terčovců jsem se nestačil divit výrazným zbarvením očí ryb v této pěstírně, která v časech minulých musela být značně prosperující .
Usoudil jsem z toho, že kapacita nádrží byla využita asi jen ze 60% a na dvorech se povalovalo nespočetné množství stojanů a nádrží,
ve kterých se kdysi odchovávali stovky terčovců..(také pet lahví, sáčků,kelímků,nádob od léčiv,atd). Dnes to bylo místo vhodné pro všudypřítomné kočky a hlodavce…
Dodnes nevím stoprocentně, jestli to opravdu byla TA farma,na jejíchž stánkách jsem s nadšením serfoval v prvopočátcích internetu a prohlížel si fotky nových kříženců…
Každopádně moje představa trochu vzala za své, ale nedělal bych z toho závěr, že takto vypadají chovy v celé Asii. Asi jsem měl prostě smůlu a jestli se mi příště podaří vyrazit tak daleko od rodné hroudy, budu se snažit navštívit více takových míst a napsat pár nových postřehů….
Proto jsem po domluvě s Kerstenem napsal těchto pár poznatků a nafotil několik fotografií, které by chovatele terčovců mohli zajímat…

Ať se Vám daří a Vaše ryby prosperují

Jarda Hercog
JHercog@seznam.cz

Fotogalerie:

Žádné komentáře

Zanechte komentář

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked