Pěstování akvarijních rostlin v akváriu s terčovci – Martin Hellebrand

Pěstování akvarijních rostlin v akváriu s terčovci

Martin Hellebrand

 

Mnoho lidí se domnívá, že pěstovat akvarijní rostliny při vysokých teplotách, v jakých jsou terčovci chováni je nemyslitelné. Má zkušenost a také mnoha mých známých ukazuje, že to nemusí být úplně pravda. Stačí se držet několika základních zásad a můžete se těšit na krásné, přírodní akvárium.

Mnoho z nás se nyní ptá, zda má vůbec smysl rostliny do akvária s terčovci sadit? V přírodě přeci žijí ryby jen mezi kořeny v přítmí a žádné rostliny tam nejsou. Na druhou stranu se jedná o nesrovnatelně větší ekosystém oproti našemu malému akváriu. Osobně se domnívám, že akvárium s rostlinami tvoří stabilnější ekosystém a rybám v něm se může dařit lépe. Při volbě správných rostlin vytvoříte rybám úkryty a místa k rozmnožování. Dalším faktorem je efekt přistínění, kdy se mohou pod většími listy ukrýt a odpočinout si.
Co však považuji za největší plus rostlin ve společenském akváriu je jejich vliv na kvalitu vody. Pokud se rostlinám daří, jsou schopny z vody odčerpávat velké množství dusičnanů, které by jinak byly pro ryby škodlivé. Lze tak poměrně snadno prodloužit interval výměny vody. Velmi účinné jsou v tomto plovoucí rostliny jako Limnobium či Salvinia. Jednak hladinu přistíní, ale také odčerpají velké množství dusičnanů. Navíc je pochopitelné, že akvárium s prosperujícími rostlinami vypadá většinou více esteticky než akvárium pouze s kořeny a kameny (samozřejmě zde záleží na vkusu každého).

Jedním dechem je však potřeba říci, že se to s honbou za růstem akvarijních rostlin nesmí přehánět. Obzvlášť to pak platí u ryb jako jsou terčovci. Někteří lidé je vystavují nepřirozenému prostředí, kdy do akvária nadměrně svítí při honbě za co nejrychlejším růstem rostlin. Nadměrné osvětlení však rybám nesvědčí, naopak většina z nich preferuje tlumenější osvětlení, proto je vhodné v takových nádržích použít již zmíněné plovoucí rostliny.
Dalším oblíbeným pomocníkem při růstu rostlin je CO2 dodávané z tlakové láhve. Jeho použití v rozumném množství je podle mého v pořádku, avšak nesmí se to s ním opět přehánět. Oxid uhličitý, který se při jeho dodávání do vody uvolňuje, vhodně snižuje pH, což rybám z tropických řek naopak vyhovuje. U větších akvárií se vyplatí investovat i do pH kontroléru, který sám řídí množství dodávaného CO2 tak, aby bylo pH konstantní. Pokud pH kontrolér nepoužijete, doporučuji měřit pH minimálně kapkovými testy nebo pomocí elektronického pH metru, jelikož především měkké vody jsou náchylnější na propad pH při přidávání CO2. V takovém případě je nutné množství CO2 ještě více ubrat nebo složitější metoda je přidávat např. jedlou sodu nebo jinak zvyšovat tvrdost vody. Než však přidávat do vody další přípravky, spíše bych doporučil ubírat na CO2. Pokud je osvětlení v akváriu vhodně zvolené a není příliš intenzivní, bohatě postačují i velmi nízké dávky CO2, které rybám v žádném případě nemohou činit potíže.
Posledním pomocníkem do skládačky při pěstování rostlin jsou tekutá hnojiva. Tady dle mého názoru opět platí, že střídmé hnojení v opravdu malých dávkách rybám potíže nezpůsobuje. Naopak díky tomu, že dodáme např. trochu železa dokáží rostliny spotřebovat velké dávky dusičnanů, které mají tendenci se v akváriu hromadit. V konečném důsledku tedy přidáme malinko železa, ale rybám ulevíme podstatně více úbytkem nepříjemných dusičnanů.

Pojďme se nyní podívat na základní recept pěstování akvarijních rostlin při vysokých teplotách okolo 28-29 stupňů Celsia, které jsou často nutné pro úspěšný chov terčovců. Vysoká teplota způsobuje vyšší rychlost růstu rostlin. Jednoduše řečeno tlačí rostliny k rychlejšímu růstu. Naprosto stejně působí i silné osvětlení. Aby se rostlinám dařilo, je nutné jim dodat nějaké minimální dávky CO2 a mikroprvků s draslíkem. Pokud bychom tak neučinili, rostliny by byly tlačeny teplotou k rychlému růstu, ale bez „potravy“ by paradoxně chřadly. To stejné platí i pro případ, že použijeme silné osvětlení. Každý akvarista by si měl před založením akvária rozmyslet, zda chce pěstovat náročné rostliny, které logicky potřebují silnější osvětlení a s tím související přidávání CO2 a hnojiva nebo zda si vystačí s méně náročnými rostlinami. V takovém případě mu bude stačit hnojit a přidávat CO2 jen velmi střídmě, popřípadě vůbec. Proto doporučuji volit osvětlení malinko slabší, aby nám stačilo dodávat jen trochu CO2 a hnojiva. Hnojivo stačí použít libovolné komplexní a dávkovat v doporučených nebo polovičních doporučených dávkách výrobce, pokud je akvárium zarostlé méně.

Nyní se dostáváme k další klíčové věci a tou je výběr rostlin. Rozhodně nemohu doporučit do těchto vysokých teplot rostliny rodu Microsorium a jakékoliv akvarijní mechy. Tyto rostliny nemají v lásce teploty nad 25 stupňů. Naopak vhodné jsou jakékoliv stonkové rostliny. Např. zástupci rodů Limnophila, Ludwigia, Rotala, Hygrophila apod. Především rod Hygrophila je velmi vhodný s ohledem na to, že mu těmto rostlinám stačí i slabší osvětlení. Vhodné jsou i trsovité rostliny rodu Echinodorus nebo Cryptocoryna. V tomto soupisu akvarijních rostlin si můžete jednotlivé druhy snadno vyfiltrovat v levém sloupci. Můžete si vyfiltrovat všechny rostliny rodu Hygrophila a následně dalším filtrem vybrat rostliny, které jsou vhodné spíše do popředí nebo do pozadí. Filtrovat lze i podle barvy listů rostlin nebo podle původu, pokud chce někdo pro terčovce vybírat jen z druhů rostlin, které rostou v lokalitě, odkud ryby pochází.

Akvária s vyšší teplotou mohou být obecně náchylnější na růst řas. Je to způsobeno tím, že rostliny pracují rychleji a také tím, že se veškerý odpad rychleji rozkládá, což je živnou půdou pro růst řas. Proto je velmi důležité mít zároveň kvalitní filtraci s velkým objemem. Zároveň je důležité akvárium nepřesvětlovat, abychom zbytečně nesvítili i řasám, případně lze použít plovoucí rostliny.

Doporučuji si projít na internetu nádrže, kde jsou pěstování terčovci společně s rostlinami a použít rostliny, které viditelně v těchto akváriích prosperují. Výše jsem sepsal rostliny, se kterými mám zkušenost, že skutečně při vyšších teplotách rostou bez potíží.

Autorem článku je pan Hellebrand, – majitel webu Rostlinna-akvaria.cz a autorem části akvaristických článků na webu uveřejněných. Akvaristice se věnuje intenzivně posledních 15 let a to od zakládání aquascapingových a rostlinných akvárií zákazníkům na míru až po chov terčovců ve svém společenském akváriu.

Žádné komentáře

Comments Closed